09 stycznia 2014

Wstępu ciąg dalszy

Posted by Emnalyeriar on czwartek, stycznia 09, 2014 in | 2 comments
W internecie jest ogromną ilość najróżniejszych materiałów odnośnie programowania, których niestety nie jestem w stanie przerobić z powodu ograniczonego czasu, dlatego chciałbym tutaj wrzucać te, które uznam za warte przerobienia. Będzie to służyć równocześnie jako motywacja dla mnie aby szukać i uczyć się dalej, zdobywając umiejętności oraz content na bloga.
Na start warto zacząć od MOOC - massive open online course. Są to darmowe onlinowe kursy (w formie video) dla każdego, bardzo często prowadzone we współpracy ze znanymi światowymi uczelniami. Dla osób, którym czasem ciężko znaleźć chęć i motywację aby regularnie zabrać się za naukę, materiał kursów podzielony jest na cześci - po kilka godzin tygodniowo. W ten sposób można spokojnie podzielić i zaplanować wolny czas. Za ukończenie każdego kursu otrzymuje się certyfikat. Jednym z największych portali oferujących MOOC jest Coursera, sprawdźcie tylko ile najróżniejszych kursów oferują: https://www.coursera.org/courses. Jeżeli nie jesteście przekonani, wybierzcie taki, który was interesuje i obejrzyjcie wprowadzający materiał. Kursy dzielą się na ograniczone czasowo, które rozpoczynają się konkretnego dnia, a nowe materiały pojawiają się co tydzień, zapisy na te kursy są ograniczone czasowo, domyślam się, że ma to zachęcić do regularnego przeglądania materiałów oraz jeżeli wolicie przerabiać materiały we własnym tempie to są również kursy, które udostępniają całość materiałów od razu. Kursy wprowadzające do programowania, które mogę polecić:
 • Computer Science 101 - ciekawy materiał, nie tylko o samym programowaniu ale również o zasadach działania software'u, hardware'u i sieci oraz dający ogólny pogląd na computer science. Tutaj można obejrzeć filmy, bez konieczności zakładania konta - sprawdźcie czy taka forma zdobywania wiedzy wam odpowiada
 • HarvardX: CS50x Introduction to Computer Science - bardzo świeży kursy, który rozpoczął się 1 stycznia 2014 (jednak cały materiał jest już dostępny), obejrzałem dopiero week 0 ale skala tego przedsięwzięcia oraz ilość materiałów i filmów robi wrażenie. W porównaniu do powyższego kursu wygląda to bardziej na zapis video z wykładów ale czytałem, że wiele osób go poleca i jest jednym z lepszych wprowadzeń do CS.
Zdecydowaną zaletą rozpoczęcia programowania poprzez taki kurs, w przeciwieństwie do chwycenia książki czy od razu zabrania się za pisanie kodu, jest fakt, że zdobywamy tutaj trochę szersze pojęcie o samym programowaniu, a nie tylko umiejętność pisania kodu.

2 komentarze:

 1. Świetny tekst, bardzo miło się czytało, sam zaczynam dopiero naukę programowania na poważnie, także uważam, że ten blog mi w tym pomoże :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Cieszę się, że Ci się podoba! Jeśli masz jakieś propozycje to pisz śmiało.

   Usuń