12 stycznia 2014

Który język programowania wybrać?

Posted by Emnalyeriar on niedziela, stycznia 12, 2014 in | No comments
Uwaga spoiler: decyzję będziesz musiał podjąć sam, nie ma czegoś takiego jak najlepszy język programowania. Proponuję jedno z trzech podejść przy wyborze języka programowania, który będzie akurat wam odpowiadał:
  • Spróbuj odpowiedzieć sobie na pytanie dlaczego tak naprawdę chcesz uczyć się programowania. Czy chcesz znaleźć pracę jako programista? Chcesz tworzyć strony internetowe? Aplikacje na Androida/iOS? Lub po prostu dla własnej satysfakcji jako hobby? Najpierw zastanów się po co i dlaczego chcesz programować a następnie dobierz do tego odpowiedni język programowania, pamiętając oczywiście, że dany cel można osiągnąć na kilka sposobów. Niestety minusem takiego podejścia jest fakt, że możemy trafić na język, którego składnia i funkcje nie będą nam odpowiadać przez co zrazimy się do programowania
  • Drugim sposobem jest wybranie języka, które jest uznawany za łatwiejszy w nauce lub wypróbowanie nawet kilku i wybraniu tego, które wam najbardziej przypasuje.
  • Można również język wybrać czysto pragmatycznie i zorientować się, na który jest obecnie największe zapotrzebowanie. Sprawdza się to chyba najbardziej jeśli chcemy szukać pracy jako programista w jakiejś firmie.
Pomocne mogą okazać się zestawienia, które próbują na różne sposoby przedstawić popularność języków programowania. TIOBE mierzy popularność na podstawie wyników zwróconych przez zapytania zawierające nazwę danego języka. Kalkulacje są robione na podstawie 25 różnych wyszukiwarek. Całość jest wytłumaczona tutaj. Inną stroną, która prowadzi podobne statystyki jest Programming Language Popularity. Ocenę przydatności tych rankingów pozostawiam wam.

Jeżeli chodzi o mnie to zdecydowałem się na web development. Chciałem tworzyć strony internetowe oraz wiem, że jako jedna osoba mogę być bardziej niezależny i pomniejsze projekty tworzyć całkowicie samemu. W głowie często świtają mi pomysły na różne strony, które chciałbym kiedyś zrealizować. Wyznaczyłem sobie takie poszczególne kroki:
  1. HTML/CSS - chyba nie trzeba tłumaczyć, kompletna podstawa, nie są to nawet języki programowania tylko język znaczników (markup language),
  2. PHP - wiele osób negatywnie wypowiada się o PHP twierdząc, że uczy nieładu oraz pozwala na działanie źle napisanego kodu, doradzając przeskoczyć na Ruby albo Pythona lecz PHP ma nadal silną pozycję i jest stosunkowo łatwy do nauki. BTW Facebook jest napisany w PHP.
  3. JavaScript  - aby tworzyć bardziej dynamiczne strony. Następnie jQuery i daleko w przyszłości chciałbym chociaż ruszyć node.js,
  4. Chciałbym również chociaż spróbować Ruby oraz Pythona.
Lista wydaje się krótka lecz przy ograniczonym czasie i pracy w tygodniu stawiam, że realizacja tego planu zajmie mi minimum rok. Kilka artykułów które warto przeczytać przed podjęciem decyzji:

0 komentarze:

Prześlij komentarz